Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Tor Wyścigów Konnych "Służewiec"

Adres obiektu: 
ul. Puławska 266
Telefon: 
(+48) 22 543 95 00
E-mail: 
sluzewiec@totalizator.pl
Strona WWW: 
torsluzewiec.pl

Opis obiektu

Urząd Dzielnicy Ursynów nie odpowiada za prawdziwość poniższego tekstu. Został on stworzony na podstawie materiałów zewnętrznych celem przedstawienia oferty sportowo-rekreacyjnej na terenie Ursynowa.

Tor Wyścigów Konnych Służewiec jest położony na ok. 150 ha działce znajdującej się między ulicami Rzymowskiego (od północy), Puławskiej (od wschodu), Poleczki (od południa) i Kłobuckiej (od zachodu).

Głównym projektantem założenia był warszawski architekt Zygmunt Plater-Zyberk (współpraca Juliusz Żórawski), który zaprojektował nowoczesny zespół łączący modny w latach 30. XX wieku styl funkcjonalistyczny i styl okrętowy. Założenie, bez wyraźnych dominant, składa się z dwóch torów (piaszczystego toru treningowego, położonego na osi wschód - zachód oraz głównego, trawiastego toru o długości 2200 m, na którym odbywają się wyścigi płaskie, położonego na osi północ-południe wzdłuż ulicy Puławskiej) i trzech trybun. Trybuny skierowane na wschód w celu uniknięcia popołudniowego nasłonecznienia różnią się przeznaczeniem dla różnych grup użytkowników.

Trybuna I (tzw. członkowska lub reprezentacyjna) z paddockiem to ekskluzywny pawilon połączony z budynkiem administracyjnym dla sędziów i dziennikarzy. Posiada przeszkloną ścianę kurtynową rozpiętą na wysokości trzech kondygnacji od strony paddocku, podwieszaną pochylnię pomiędzy piętrami zamiast schodów i tarasy dla widowni. Na południe od trybuny pierwszej, w latach 1937-1944, znajdowała się wieża ciśnień, zburzona przez Niemców, dla których tor wyścigowy służył jako lotnisko, a wieża stanowiła zagrożenie dla lądujących samolotów wojskowych.

Trybuna II dla ok. 4500 osób posiada głównie miejsca stojące, siedzące w lożach i tarasy, w 2007 roku wyłączona z użytku ze względu na stan techniczny, w 2014 r., częściowo oddana do użytku, w 2015 oddana w całości ponownie do użytku. Trybuna posiadała szereg interesujących atrakcji, jak m.in. sala dansingowa w podziemiach, z obrotowym parkietem.

Trybuna III dla 7000 osób zawiera wyłącznie miejsca stojące, nigdy nie została oddana do użytku.

Oprócz toru wyścigowego i trybun dla kibiców, teren został zaprojektowany jako imponującej wielkości kompleks treningowy, składający się m.in. z murowanych stajni i przylegających do nich mieszkań/pomieszczeń gospodarczych, karuzel do stępowania koni, wygodnych padoków przy stajniach, oraz przestronnych padoków wzdłuż Alei Wyścigowej. Innowacyjnym rozwiązaniem był podziemny tunel (znajdujący się między trybuną honorową a dżokejką) łączący teren treningowy z torem wyścigowym, którym to tunelem konie były doprowadzane do gonitw.

Również unikatowym przedsięwzięciem było stworzenie tzw. parku angielskiego (na południe od dżokejki), w którego skład wchodzi starannie zaprojektowana zieleń oraz zbiornik przeciwpożarowy (który swoim wyglądem bardziej przypomina stylowy basen). W latach 1932-1939 zbudowano stajnie treningowe oraz mieszkania dla pracowników toru. Nieopodal toru treningowego zbudowano ogromny magazyn na paszę dla koni. Planowana była budowa stacji kolejowej oraz linii tramwajowej, wytyczenie ulic wokół toru, jednak wszystkie te działania przerwał wybuch wojny, po wojnie plany zarzucono.

Tor otwarto w sobotę 3 czerwca 1939 roku i był to w tym czasie najnowocześniejszy i największy tor wyścigów konnych w Europie.

Źródło: Wikipedia

 

Kalendarz: 

brak zaplanowanych wydarzeń

Mapa: 

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
X

Wyślij link znajomemu