Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Sztafetowe biegi przełajowe

30.09.2016
Sport szkolny

Ilość imprez biegowych jest olbrzymia. Organizatorzy prześcigają się w urozmaicaniu swoich przedsięwzięć. Mamy biegi uliczne i przełajowe, mamy krótkie dystanse i maratony, możemy brać udział w biegach rzeźnika czy morderczych biegach z przeszkodami, możemy biegać nocą możemy na orientację. Jednak sport szkolny nadal ma coś co go wyróżnia na tle tego wszystkiego – przełajowe biegi sztafetowe.

We wtorek, podczas biegów indywidualnych, sporo było zawodników, którzy mając świadomość przepaści jaka dzieliła ich od czołówki, przestawali się starać, zaczynali maszerować czy nawet rozmawiać z podobnymi sobie "maruderami".

Podczas sztafetowych zmagań nie było takiej możliwości. Nawet biegacze startujący z ostatniego miejsca na ostatniej zmianie ruszali w trasę jakby od nich zależał los całego biegu. Chłopcy dopingowali dziewczęta, dziewczęta chłopców. Każdy z zawodników wiedział, że jest częścią drużyny i jego wynik ma wpływ na wynik całego zespołu. To mobilizowało zwłaszcza słabszych biegaczy, którzy czuli się w obowiązku wobec kolegów.

Podczas rywalizacji uczniów podstawówek, czuło się, że absolutnie wszyscy – biegacze, trenerzy, inni uczniowie – są w pełni zaangażowani w wyścig.

Młodzi sportowcy rozeszli się po całej trasie i kibicowali, trenerzy pokrzykiwali i wspierali swoich podopiecznych. Nawet pilot, który na rowerze prowadził wszystkie zmiany, był pod olbrzymim wrażeniem atmosfery. W szczególności zaimponowały mu kibicki z SP 303 i SP 323.

Na starcie w kategorii dziewczyn stanęło jedenaście zawodniczek. Niestety, na pierwszym okrążeniu biegaczka z SP 81 upadła i nie była w stanie się podnieść. Zatrzymała się nad nią koleżanka z SP 16. Pomogła zejść z trasy rywalce oraz wezwała pomoc medyczna, która oczywiście była obecna na zawodach. Brawo!

Z początku w wyścigu dziewcząt trudno było wskazać głównego faworyta do zwycięstwa. Dopiero po kilku zmianach na czoło wysunęła się reprezentacja SP 96. Uczennice z tej szkoły biegły równym, dobrym tempem. To był ich klucz do sukcesu – wszystkie prezentowały wysoki poziom.

Innym zespołom tego zabrakło. Były zawodniczki, które błyskawicznie pokonywały osiemset metrów, lecz zaraz za nimi ruszyło kilka biegaczek, dla których pokonanie trasy było wyzwaniem samym w sobie.

Ostatecznie, ku uciesze trenerów Anny Górnickiej-Antonowicz i Przemysława Wiankowskiego, pierwszą która zakończyła ostatnią, dziesiątą zmianę była zawodniczka ze szkoły z Zielonego Ursynowa.

Niedługo po zakończeniu wyścigu dziewcząt, do walki ruszyli ich koledzy. Tutaj od początku było widać, że bój o zwycięstwo i prawo reprezentowania Ursynowa w miejskich finałach, które w przyszłym tygodniu obędą się na Torze Wyścigów Konnych "Służewiec", rozstrzygnie się pomiędzy SP 96, SP 330 i Szkołą Przymierza Rodzin.

Długo kibice obserwowali jak to raz jedna szkoła wychodziła na prowadzenia raz druga. W końcu jednak w drugiej połowie biegu zaczęła się zarysowywać coraz wyraźniejsza przewaga SP 96. Dopiero pod koniec zmian, Przymierze Rodzin zaczęło mocno odrabiać i zabrakło im jedynie ośmiu sekund do wyrównania się z liderem.

Tak więc, na najwyższym stopniu podium stanęły obydwie reprezentancie Szkoły Podstawowej nr 96 im. Ireny Kosmowskiej. To rzadki przypadek, gdy jedna placówka zwycięża obydwa wyścigi sztafetowe w kategorii podstawówek. Konkurencja jest na Ursynowie spora. Do rywalizacji przystępuje dużo szkół, do tego mają wysoki poziom. Regularnie nasi reprezentanci zajmują w miejskich finałach najwyższe miejsca.

Tym goręcej gratulujemy SP 96 tego wspaniałego wyniku!

Po podstawówkach przyszedł czas na gimnazja. W kategorii dziewcząt stawiły się trzy zespoły, u chłopaków... jeden. Obydwa wyścigi wygrali uczniowie Gimnazjum nr 92.

Uczniowie z Koncertowej od lat zajmują wysokie lokaty podczas miejskich finałów. Widać konkurencja tak się ich boi, że nawet nie staje do walki. Trochę, to smutne.

Wszystkim Mistrzom Ursynowa gratulujemy i trzymamy kciuki za Wasze występy podczas finałów Warszawskiej Olimpiady Młodzieży!

Pełne wyniki zawodów.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Styczeń 2021

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu