Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Mały klub z wielkimi sukcesami. Pływackie talenty na Ursynowie WYWIAD

20.07.2019
Pływanie
Sport szkolny

Wszyscy znamy sukcesy sekcji koszykarskiej UKS GIM 92 Ursynów, natomiast niewiele słychać o sekcji pływania, która również odnosi wielkie sukcesy. Z Tomaszem Iwańskim – koordynatorem sekcji pływackiej, a także Mirosławem Małkiewiczem – trenerem UKS GIM 92 Ursynów w grupach rocznikowych 2005-2006 rozmawiamy o działalności klubu.

Na który rok datujemy początki działalności sekcji?

Tomasz Iwański (TI): Sekcja pływacka Uczniowskiego Klubu Sportowego "GIM 92 Ursynów" powstała w grudniu 2008 roku. Początkowo utworzona została jedna grupa, kiedy sekcja dopiero się tworzyła. Później doszła do tego kolejna, więc początki były dosyć zachowawcze.

Po tych ponad 10 latach dorobiliśmy się już sekcji pływackiej opiewającej na ponad 20 grup szkoleniowych. W sumie trenuje u nas przeszło 300 zawodników i zawodniczek. Część grup tworzą dzieci z klas sportowych, uczących się w Szkole Podstawowej nr 303, z którą klub ściśle współpracuje. Przy SP 303 mamy swoją siedzibę, na sportowych obiektach szkolnych realizowane są treningi ogólnorozwojowe, a zdecydowana większość treningów pływackich realizowana jest na znajdującej się obok szkoły pływalni UCSiR.

Zresztą naszemu klubowi pomoże ważna rzecz: od tego roku szkolnego w SP 303 będziemy mieli na każdym poziomie rocznikowym klasę sportową, od I klasy szkoły podstawowej rozpoczynając.

Druga część trenujących, to dzieci nieuczące się w klasach sportowych, pochodzące z różnych szkół. Trenują oni w grupach sportowo-rekreacyjnych.

Czy w dalszym ciągu współpracujecie z innymi szkołami?

TI: Tak, oprócz SP 303, która jest naszym głównym filarem, od długiego czasu współpracujemy ze Szkołą Podstawową nr 322, w której również tworzone są pływackie klasy sportowe. Podkreślaliśmy to już tworząc profil naszego klubu – rozrósł się on naprawdę dynamicznie. Z czasem pojawiali się (od 2008 roku) nowi zawodnicy. Szybki rozwój klubu możliwy był właśnie dzięki współpracy ze szkołami.

Często występujemy na zawodach lokalnych, a także ogólnopolskich. Zdobywamy medale mistrzostw Polski, nasi najlepsi zawodnicy trafiają do młodzieżowych reprezentacji i kadr narodowych Polskiego Związku Pływackiego oraz kadry i reprezentacji Mazowsza. W czasie wakacji i ferii zimowych wyjeżdżamy też na obozy sportowo-wypoczynkowe.

A jak przygoda z UKS GIM92 zaczęła się w Pana przypadku?

Mirosław Małkiewicz (MM): Przyszedłem do klubu w 2010 roku. Wcześniej pracowałem także na Ursynowie, jestem z lokalnego środowiska. Kiedy pojawiła się możliwość, to podjąłem pracę właśnie tutaj. Przygotowywałem dosyć liczną grupę dzieci, które uczyły się w różnych szkołach. Akurat wtedy po raz pierwszy utworzono klasę sportową w SP nr 322. Pamiętam, że na drużynowych mistrzostwach Polski zajęli 3 miejsce w swojej kategorii, arena centralna to już naprawdę spore osiągnięcie. Poza tym, jestem też nauczycielem wychowania fizycznego, co jest przecież dosyć typowym połączeniem, jeśli chodzi o pracę w klubach sportowych, szczególnie uczniowskich.

W jakich lokalizacjach odbywają się treningi?

TI: Główna baza to obiekty Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji. Są to pływalnie (krótkie baseny): przy ul. Koncertowej 4 (pływalnia obok szkoły - SP 303), gdzie odbywa się większość naszych treningów, przy ul. Hirszfelda 11 – tam przygotowują się klasy sportowe z SP 322 oraz przy ul. Pod Strzechą 3.

Wokół tych trzech obiektów głównie się obracamy, ale nasi najstarsi zawodnicy trenują również na tzw. "długim basenie". Jest to pływalnia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego znajdująca się przy ul. Księcia Trojdena 2c.

Ponoć najlepsi zawodnicy otrzymują stypendia... Z czego finansowana jest działalność klubu?

TI: Staramy się nagradzać naszych najlepszych zawodników – ponieważ jesteśmy klubem uczniowskim, w jakiś sposób jest premiowana ta wytrwałość oraz dobre wyniki naszych podopiecznych. Stypendia wynoszą obecnie około 150 złotych miesięcznie, ale chcielibyśmy, aby z czasem stawały się coraz wyższe.

Jesteśmy klubem z sekcją pływacką, czyli koncentrujemy się wokół dyscypliny sportu mało medialnej. Liczymy na wsparcie dzielnicy Ursynów, otrzymujemy je w dalszym ciągu, za co jesteśmy wdzięczni. Natomiast bardzo dużą część środków pochłaniają głównie wydatki na bazę szkoleniową (na wynajem pływalni). Do tego dochodzą wydatki na sprzęt sportowy, wyjazdy na zawody i organizację odpowiednich obozów. Środki klubowe w kolejnej części są przeznaczane też na stypendia – które młodzi zawodnicy mogą potraktować jako pomoc z naszej strony. Nie wszystkie kluby prowadzą system stypendialny. Miasto stołeczne Warszawa umożliwia tak naprawdę otrzymanie stypendium dopiero od 17.-18. roku życia.

Pieniądze są zatem sporym problemem, jeśli chodzi o rozwój klubów, a także kariery zawodniczej w pływaniu?

MM: Wystarczy przypomnieć, o czym opowiadali olimpijczycy, którzy także odwiedzali nasz klub.

TI: Tak, mówiono o tym, że tak naprawdę pierwsze duże sukcesy – medale olimpijskie, mistrzostwo świata seniorów lub medal mistrzostw Europy seniorów, czyli imprezy sportowe, które były wyemitowane przez telewizję mogą być zachętą dla sponsorów do inwestowania w zawodnika. Tak było z Otylią Jędrzejczak czy Pawłem Korzeniowskim. Dopiero wtedy o nich się dowiadywano, świat mógł o nich usłyszeć. Dlatego zawsze będziemy podkreślali, że nawet na tak wczesnym etapie chcielibyśmy jakoś pomóc – bo dla dziecka nawet symboliczna kwota jest już czymś, co sprawi, że będzie się starał.

Czy UKS GIM 92 doczekał się już reprezentanta Polski trenującego wśród seniorów?

TI: Tak, np. Antoni Kałużyński, który przez wiele lat był naszym podopiecznym – na pewno chcemy, aby w jego ślady poszło jak najwięcej reprezentantów, a sukcesy tylko sprawiają, że jego przykład będzie istotnie wciąż żywy.

Z obecnie trenujących w naszym klubie zawodników, bardzo dobrze zapowiada się Maciej Konarski, który już teraz jest multimedalistą, a ma dopiero 15 lat. Oczywiście szanse na pływanie w przyszłości w reprezentacji Polski seniorów są również przed innymi naszymi zawodnikami. Aby to osiągnąć potrzeba jest wytrwałości, czego życzymy wszystkim naszym zawodnikom i oczywiście ciężka praca na treningach.

MM: Zapewne chcą państwo wiedzieć, co jest potrzebne, aby stać się tym najlepszym i jak osiągać sukcesy w tej dyscyplinie sportu? Ja zawsze dzielę to na trzy filary – jeśli chodzi o sport młodzieżowy, muszą się tutaj w zgodnej kwestii spotkać rodzic, trener i zawodnik. I każdy musi dążyć do tego, by zawodnik nie zawrócił z drogi sportowej. Żeby walczył do samego końca. Do GIM 92 młodzi ludzie przychodzą z różnych pobudek: by nauczyć się lepiej pływać, poprawić technikę, zawiązać nowe przyjaźnie. Pływanie ma zbawienny wpływ na wady postawy, zastępuje dobrze gimnastykę korekcyjną. Ale są też tacy, którzy chcą być jak Antek Kałużyński czy Maciej Konarski, o którego sukcesach zaraz wspomnimy. Tutaj każda ze stron musi tak samo chcieć i dążyć do sukcesu – różne problemy będziemy napotykać: rodzica chcącego bardziej niż dziecko, czasem niezadowolonego trenera, problemy w szkole, problemy w życiu prywatnym...

Na początku lipca UKS GIM 92 zanotował bardzo dobre wyniki na mistrzostwach Polski w Oświęcimiu w kategorii 15-latków. Proszę opowiedzieć o tych sukcesach.

TI: Naprawdę dobre wyniki! Trener Marcin Grzejda może być dumny ze swoich podopiecznych. Z mistrzostw Polski 15-latków przywieźliśmy trzy złote oraz cztery srebrne medale. Jeden ze srebrnych medali był medalem zdobytym w sztafecie 4 x 100 metrów stylem zmiennym. Zawody odbywały się na długim basenie, więc mówimy o naprawdę poważnych rywalizacjach – w końcu to poziom centralny, mistrzostwa Polski.

Świetnie spisał się Amadeusz Knop, który oprócz srebrnego medalu kilkakrotnie zajmował też czwarte miejsca w finałach. Ale na pewno największym wyróżnieniem chcemy obdarzyć Macieja Konarskiego, który już od kilku lat jest w roczniku 2004 jednym z najlepszych zawodników w Polsce. Na tych Mistrzostwach wystartował w pięciu konkurencjach i we wszystkich zdobył medale –3 złote i 2 srebrne. W każdym starcie wyłapał medal! Dodatkowo, pobił długo utrzymujący się, od 11 lat rekord Polski na dystansie 200 metrów stylem zmiennym... wcześniej należał on do naprawdę dobrego zawodnika, Marcina Cieślaka.

MM: A kiedy byliśmy na zimowych mistrzostwach Polski, w innych dwóch kategoriach pobił z kolei rekordy Polski na krótkim basenie. Wypadł zatem bardzo dobrze.

Dobrze wypadli też 14-latkowie...

TI: Owszem, oni również mieli swoje wielkie chwile – startowali na Mistrzostwach Polski w Olszynie. Trener Mirosław Małkiewicz przygotowuje tę właśnie drużynę...

MM: To grupa złożona z dwóch roczników – pojechaliśmy z 10-osobową kadrą, a wywalczyliśmy, aż 18 finałów. Siedem osób dostało się właśnie do tych najważniejszych etapów zawodów. Julia Stawicka, jedna z naszych zawodniczek wywalczyła także srebrny i brązowy medal, poprawiając na jednym z dystansów swój rekord życiowy. Tak duża liczba finałów wynika między innymi z tego, że już w kategorii 11-12 lat część tej drużyny była mistrzami Polski. Ich rozwój w dalszym ciągu postępuje harmonijnie, walka o medale trwa nadal.

Za nami również lipcowe mistrzostwa Polski w kategorii 16-latków...

TI: W dniach 10-12 lipca, w Lublinie na pływalni 50-metrowej odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów 16-letnich. UKS "GIM 92 Ursynów" reprezentowało 6 zawodników. Zdobyliśmy 2 srebrne medale, 1 brązowy, 7 finałów A i 7 finałów B.

Nasi zawodnicy spisali się naprawdę dobrze. Medale w startach indywidualnych zdobyła Gabriele Herbreder - srebrny medal na dystansie 100 m stylem motylkowym i brązowy medal na dystansie 100 m stylem klasycznym. Drużyna w składzie: Anna Kozińska, Gabriela Herbreder, Nina Kawka, Sandra Chąciak wywalczyła srebro w wyścigu sztafetowym 4 x 100 m stylem zmiennym.

Wszyscy zawodnicy bardzo się starali i walczyli naprawdę dzielnie.

Słysząc o tych sukcesach, czego można życzyć tak poukładanemu klubowi?

TI: Nam zapewne trzeba życzyć podtrzymania tego dobrego trendu i tego, byśmy umiejętnie dalej wdrażali nasze idee szkoleniowe.

MM: A zawodnikom – wytrwałości i zdrowia! Tego potrzebują najbardziej!

I tego właśnie życzymy! Dziękuję za rozmowę.

rozmawiał Rafał Majchrzak

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu