Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Środowiskowy Klub Badmintonowy "Harcownik"

Dyscypliny sportowe: 
Środowiskowy Klub Badmintnowy "Harcownik"

telefon:  793 079 514

e-mail: harcownik.mail@gmail.com

strona internetowa klubu: www.harcownik.pl

Klub Badmintonowy „Harcownik” prowadzi działalność od ponad 25 lat.

W aktualnej formule prawnej – Stowarzyszenia Kultury Fizycznej typu non-profit, zarejestrowanego w KRS pod nr. 0000051615 (nr. ident. regon: 017399240) – od r. 2001.

Domeną codziennej działalności klubu są zajęcia treningowe dla dzieci i młodzieży prowadzone zasadniczo w ramach gry dzieci początkujących oraz grupy zawodników zaawansowanych – tu występuje już indywidualizacja programów treningowych dla części z zawodników.

Równolegle w części zajęć – w szczególności odbywających się późniejszymi wieczorami – udział biorą rodzice zawodników, dawniejsi, obecnie już starsi zawodnicy, wieloletni przyjaciele i osoby wspierające Klub. Zajęcia treningowe prowadzone we wszystkie dni powszednie tygodnia.

Miejscem prowadzenia zajęć jest od samego początku istnienia klubu, Szkoła Podstawowa nr 330, na Natolinie, przy ul. Mandarynki 1, ale prowadzimy także zajęcia przy ul. Lokajskiego 3, w Szkole Podstawowej nr 340. Przez ponad 25 lat utworzył się przy ul. Mandarynki 1, de facto, badmintonowy ośrodek w Dzielnicy Warszawa – Ursynów. Do powstania „Areny Ursynów” oraz następnie też wprowadzenia zajęć kadry Polski na halę UCSiR przy ul. Hawajskiej – była to jedyna sala sportowa na Ursynowie, gdzie kompleksowo wytyczone były na stałe korty do badmintona.

Klub „Harcownik” jest od ponad 20 lat organizatorem wielu turniejów badmintona w kategoriach wiekowych juniorskich i młodszych oraz dziecięcych. Przede wszystkim jest to całoroczny cykl turniejów – na ogół pięciu – pod nazwą „Warszawskie Turnieje Otwarte Młodych Adeptów Badmintona”, czyli inaczej „Harcownik Warsaw Open”.

Rozgrywane są generalnie w kilku kategoriach wiekowych: U-17/U-15/U-13 i niekiedy też U-11, czy U-19. Są one także częścią oficjalnego kalendarza rozgrywek Polskiego Związku Badmintona. Turnieje danego sezonu tworzą jeden cykl, z własną listą klasyfikacyjną poszczególnych kategorii wiekowych i rodzajów gier. Na turnieju zwieńczającym sezon – turnieju „Masters” – następuje podsumowanie i zamknięcie rankingu.

Niewątpliwie największym turniejem organizowanym przez Klub „Harcownik” jest przeprowadzany już od 11 lat na przełomie listopada i grudnia „Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona”. Prowadzony jednocześnie w kilku, na ogół 4 kategoriach wiekowych, ściąga zawodników zasadniczo z niemal wszystkich liczących się środowisk badmintonowych Polski oraz bardzo wielu mniejszych klubów, UKS-ów itp. Już od drugiego „Festiwalu…” w roku 2005, startują w nim ekipy zagraniczne z zawodnikami, którzy nieraz dochodzili do finałów, grając w nich przeciwko zawodnikom kadry Polski. 

W ponad połowie z „Festiwali…” brali udział reprezentanci Danii, czyli kraju, który od dziesięcioleci jest pierwszym w badmintonie europejskim, a w badmintonie światowym zawsze należy do pierwszej czwórki. Ich starty na turniejach "Harcownika" – brali także udział w turniejach innych, jak turnieje cyklu ” Harcownik Warsaw Open” – ostatnio w marcu roku 2015, są przede wszystkim efektem  kilkunastoletniej współpracy prowadzonej przez klub z Natolina z Duńczykami i ich badmintonową centralą oraz też niezależnie, lokalnym środowiskiem. 

Do roku 2014 w naszych „Warszawskich Otwartych Festiwalach Badmintona” udział brali zawodnicy z następujących krajów: poza wzmiankowaną już wyżej Danią: Ukraina, Białoruś, Czechy, Słowacja, Austria, Chorwacja, Włochy, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja. 

Od 2001 roku kub organizuje także co roku „Ursynowskie Otwarte Turnieje Rodzinne” – do 2014 r po dwa w roku. W maju 2015 odbył się kolejny Turniej Rodzinny o nr. XXV. Formuła gier jest otwarta, uzależniona nade wszystko od tego, ilu jest zgłoszonych chętnych do gier i jacy są to gracze. 

W Turniejach Rodzinnych bierze udział na ogół po kilkadziesiąt osób, będących reprezentantami nieraz i czterech dziesiątek rodzin.  Większość uczestników to mieszkańcy Ursynowa, w części rodziny dzieci grywających w badmintona, ale startują także mieszkańcy dalszych okolic miasta Warszawy oraz regionu warszawskiego. „Ursynowskie Otwarte Turnieje Rodzinne” od lat są wspomagane przez Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy, podobnie zresztą jak i działalnosć szkoleniowa klubu.

Lokalizacja: 
Sala treningowa ŚKB Harcownik

Kalendarz

Październik 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu